Translate

7 grudnia 2014

Chińskie narkotyki

Odkąd jestem w Chinach zdążyłam zauważyć, że Chińczycy nadużywają zdecydowanie dwóch rzeczy: glutaminianu sodu oraz herbaty! Ze względu na to, że oba te tematy są obszerne, dziś zajmę się tym drugim, czyli herbatą.
fot.Pina "chińska herbata"
Historia herbaty sięga przeszło 4 tysięcy lat i nie bez powodu w Chinach, uznawana jest za trunek życia. Parzenie herbaty jest tutaj niezwykłą ceremonią, podnosi się tę czynność do rangi sztuki rzeźbienia, kaligrafii czy wyrobu ceramiki. Nie jest to jednak nic dziwnego, ponieważ Chiny uznawane są za ojczyznę herbaty oraz kraj, w którym narodziła się tradycja jej spożywania. 
fot.Chudy "chińska herbata w workach"

Odwiedziliśmy zatem wystawę poświęconą właśnie herbacie, by dowiedzieć się czegoś więcej w tym temacie. Oczywiście bardziej niż wystawa, były to targi biznesowe, choć nie powiem, znalazło się kilku chińskich biznesmenów zainteresowanych współpracą z Polską. Szkoda tylko, że w Polsce nie ma tradycji picia herbaty... Niedobrzy Polacy!




Ogromne ilości zielonych liści wypełniły na czas targów halę ekspozycyjną. Przy każdym stoisku unosiły się zupełnie inne aromaty herbaciane, a ceny momentami zwalały z nóg. 
Podczas tych dni odkryłam chiński sposób na nieprzemijającą młodość, bo muszę powiedzieć, że Chińczycy są bardzo dobrze "zakonserwowani" jeśli chodzi o urodę! Możemy im tylko zazdrościć pięknej, gładkiej skóry i braku zmarszczek, a to wszystko przez zieloną herbatę. Moim zdaniem to dzięki ogromnym ilościom wypijanej zielonej herbaty Chińczycy na długo zachowują młodość, nie tylko ciała ale i ducha.
fot. Chudy "sprasowana chińska herbata"
Oprócz dużego wyboru herbat, zauważyliśmy ogrom dodatków do niej. Dzięki takim dodatkom można przygotowywać sobie mieszanki według własnego uznania oraz smaku.
fot.Chudy "suszona cytryna do herbaty"

Suszona cytryna zachowuje wszystkie składniki odżywcze świeżej cytryny a do tego jest łatwa w przechowywaniu i wygodna w użyciu. Innymi słowy jest to produkt idealny dla leniwych Chińczyków, dzięki czemu, często stosowany do ulubionych liści herbaty. Podobnie jest z innymi kwiatami czy ziołami, które dodatkowo dobrze wpływają na nasz organizm, bardzo ładnie prezentują się w filiżance i nadają herbacie niesamowitego aromatu.
fot.Chudy "cukier palmowy"

Często można spotkać także cukier palmowy w grudkach, dzięki któremu napoje nabierają orientalnych rysów oraz dadzą nam zdrową, naturalną słodycz. Otrzymuje się go na plantacjach palm, w wyniku nacięcia kwiatostanu. Wypływa wtedy ten niezwykły, słodki nektar niczym miód.
fot.Chudy "suszona róża do herbaty"
fot.Chudy "suszona chryzantema do herbaty"
fot.Chudy "suszony jaśmin do herbaty"
fot.Chudy "suszony słonecznik do herbaty"

fot.Chudy "buszująca w herbatach Pina "

Wszystko to prezentowało się bardzo imponująco, a zgodnie z chińskimi przekonaniami napary takie mają niezwykle dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. W Chinach zgodnie z zapotrzebowaniem na różne składniki mineralne  oraz odżywcze, przygotowuje się takie mieszanki samodzielnie i popija je w ciągu dnia. 





Oczywiście zanim otrzymamy odpowiednio zaparzoną herbatę powinniśmy się zaopatrzyć w akcesoria, które zapewnią nam otrzymanie wysokiej jakości naparu. Takich rzeczy nie mogło zabraknąć na targach herbacianych!
fot.Chudy "serwisy do herbaty"
fot.Chudy "serwisy do herbaty"
fot.Chudy "serwisy do herbaty"
fot.Chudy "serwisy do herbaty"
Wykonane są z wysokiej jakości porcelany, często ręcznie zdobione tradycyjnymi, chińskimi wzorami. Prezentują się imponująco, podobnie z resztą jak ceny. Możemy oczywiście na ulicy dostać o wiele tańsze serwisy do herbaty, ale niestety nie będą one wykonane z prawdziwej porcelany i nie wytrzymają długo wysokiej temperatury. 

Przyznacie sami, że wypicie herbaty z takiego serwisu, w towarzystwie chińskiego przyjaciela, który odpowiednio zaserwuje nam ten trunek, jest interesującym wydarzeniem. 

Wielu sprzedawców zaprasza na degustację herbaty, ale wiecie jak to jest, herbatka niby za darmo, a później i tak z pustymi rękoma nie wyjdziesz.
fot.Chudy "serwisy do herbaty"
fot.Chudy "parzenie herbaty"
Jak udało mi się dowiedzieć, sposobów na parzenie herbaty w Chinach jest naprawdę wiele. Ten, który zaprezentował nasz chiński kolega Nirvana, nie jest jedynym. Dajcie mi czas na zgłębienie tych chińskich tajemnic, a z pewnością pojawi się coś jeszcze, w tym niezwykle herbacianym klimacie. Na koniec jeszcze tylko kilka zdjęć z wystawy. Dzięki za dziś!
fot.Chudy "wywiad do chińskiej gazety"
fot.Chudy "chińskie tańce"
fot.Chudy "jaśmin"
fot.Chudy "serwis do herbaty"

5 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie coś to nie jest narkotyk i myślę, że nawet samo określenie jest zbyt mocne. Jeżeli osoba która faktycznie zażywa narkotyki i jest już poważnie uzależniona to trzeba jej jak najszybciej zorganizować pomoc. Ja przede wszystkim udałbym się do ośrodka https://detoksfenix.pl/ na skuteczną terapię.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń
  4. Same uzależnienia niestety są niezwykle groźne i właśnie często w takich momentach właściwa pomoc psychologa jest godna uwagi. Zachęcam każdego do sprawdzenia oferty z http://www.terapiapoznan.pl/ i wiem, że to jest bardzo dobra opcja.

    OdpowiedzUsuń
  5. Długotrwały stres, problemy w relacjach czy trudności zawodowe to tylko niektóre z powodów, dla których ludzie decydują się na konsultacje psychologiczne. Strona https://dominikhaak.pl/ oferuje pełen zakres usług terapeutycznych, które mogą pomóc w uporaniu się z tego typu problemami. Profesjonalny psycholog pomoże nie tylko zrozumieć źródła problemów, ale również nauczyć się efektywnych sposobów radzenia sobie z nimi. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się lepszą jakością życia i większym poczuciem własnej wartości.

    OdpowiedzUsuń

Popularne w tym miesiącu